Няма връзка с Драгийци, но все пак е оттатък баира и може да е интересно за някои от вас.
Докато работех по идентификацията на някои Хаинбоазки села и махали в един османски нюфус регистър от 1844 г. (1), вниманието ми се насочи към махала Гърците – родното място на българския хайдутин, воевода и революционер Тодор Тодоров Станчев, по известен като Филип Тотю.
Дълги години за рождена година на легендарния войвода се приемаше посочената от неговите биографи Симидов и Ферманджиев 1830 година. (2) Пръв постави под съмнение този „факт” Иван Марков в своята статия „Истината за годината на раждане на Филип Тотю”. (3) С последователни и логични разсъждения, авторът на статията стига до извода, че войводата трябва да е роден пет години по-късно от общоприетото, т.е. през 1835 година. В подкрепа на своето твърдение той обръща внимание на някои важни детайли като: несъответствия между продиктуваните лично от войводата пред Филип Симидов спомени и написаното по-късно от биографа; годината на строеж и освещаване на Караасанската черква, където е кръстен; годините на раждане на неговите братя и сестри и др.
Нека надникнем какво пише в споменатия по-горе османски регистър. През 40-те години на XIX век махалата се нарича Урумлар и наброява около 30-тина жители, разпределени в 4-5 домакинства. В документа са записани поименно 19 жители от мъжки пол на възраст от 1 до 80 години. Сред тях се разчитат имената на самия войвода, неговия брат, баща, чичо и братовчеди по бащина линия. Войводата е записан последен в регистъра под името Топю или Тойо. Лекото несъответствие с добилото популярност негово галено име, вероятно се дължи на допусната от регистратора неточност. Отбелязаната възраст под името е 4 години, от което следва, че би трябвало да е роден през 1840 година.
Тази година обаче не е в съответствие с някои други негови биографични данни, напр. че се е венчал през 1853 г. на 18 годишна възраст. Ето защо се налага да потвърдим данните от нюфус регистъра с такива от друг източник. За съжаление в момента не разполагам с други документи от този период за това населено място, но за съседния Еленски регион установих, че тамошният нюфус регистър от 1844 г. (4) е препис от по-стар регистър от 1840 г. (5), с не дотам акуратно актуализирана информация. Въпреки че този по-стар регистър се оказа фрагмент от само два листа разкъсани почти през средата, все пак бяха оцелели няколко десетки имена за две еленски махали. Съпоставяйки тези данни с наличните за същите две махали в следващия регистър от 1844 г. установих, че възрастта на регистрираните лица е преписана, без да е отчетена 4-годишната времева разлика между издаването на двата документа. Следователно, коректната възраст е записаната в регистъра от 1840 г., а към възрастта на лицата в регистъра от 1844 г., трябва да се прибавят още 4 години.
Твърде вероятно е ситуацията с нюфус регистъра от 1844 г. за мах. Гърците да е подобна. Изглежда, че регистрите от 1844 г. (ако приемем датировката за вярна) не са резултат от действително проведено преброяване на населението, или поне не навсякъде. Както вече видяхме, за някои региони като Еленския например, османската администрация се е позовала на наличните данни в по-стари регистри, като в процеса на актуализация са допускани очевидни грешки. Прилагайки същите разсъждения за селата и махалите край Хаинбоаз, можем да направим обосновано допускане, че през 1844 г. Филип Тотю не е на 4, както е записано в регистъра, а на 8 години, от което следва, че е роден през 1836 г. Понеже точната рождена дата на воеводата не е известна със сигурност, не може да се отхвърли също вероятността Филип Тотю да е бил на ненавършени 9 години към момента на издаване на регистъра, които е щял да навърши по-късно същата година, т.е. да е роден през 1835 г.
В заключение, като вземем предвид наличната до момента информация и публикуваните тук нови данни от османски нюфус регистър, можем да приемем, че Филип Тотю е роден между 1835 и 1836 година.
Източници:
1. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri (CDA) - Istanbul, BOA, NFS.d.6379
2. https://voivodi.eu/…/stat…/istinata-za-godinata-filip-totyu/
3. Симидов, Ф. Прочутият Филип Тотю войвода. София, 1972; Ферманджиев, Н. Родови хроники. София, 1977
4. CDA - Istanbul, BOA, NFS.d.6389
5. CDA - Istanbul, BOA, ML.CRD.d.408
***
Следва непрофесионален превод на нюфус регистъра за колиби Гърците.
Колиби Урумлар (1), спадащи към споменатото село. (2)
Петри, син на Педко, 80 г., среден на ръст с бяла брада, дъскар, средна (3) категория.
[Негов] син Пейо, 40 г., среден на ръст с руси мустаци, средна категория.
Друг [син] Думан, 30 г., средна категория.
[Негов] внук Петри, син на Думан, 3 г.
Друг [внук] Петър, син на Пейо, 6 г., низша категория.
Друг [внук] Балю/Палю?, 3 г., низша категория.
Друг [внук] Васил, 2 г., низша категория.
Друг [внук] Димо, 1 г.
Друг [внук] Колю, 4 г.
Продан, син на Станчо, 49 г., среден на ръст с руси мустаци, дъскар, средна категория. (4)
[Негов] син Колю, 19 г., с пълни бузи, средна категория.
Друг [син] Стоян, 18 г., средна категория.
Друг [син] Тодор, 7 г.
Сирак Продан, син на Ратко, 5 г.
[Негов] брат Станчо, син на Ратко, 3 г.
Друг [брат] Педко, 1 г.
Тодор, син на Станчо, [не е посочена възраст], среден на ръст с черни мустаци, средна категория. (5)
[Негов] син Стойко, 7 г. (6)
Друг [син] Топю/Тойо?, 4 г. (7)
Бележки:
1. Колиби Гърците, днес към с. Вонеща вода
2. Град Килифарево, тогава село
3. Ставка на поголовния данък джизие
4. Чичо на Филип Тотю
5. Баща на Филип Тотю
6. Неизвестен по-голям брат на Филип Тотю, вер. починал рано.
7. Филип Тотю. Името му е транскрибирано буквално. Възможно е лекото несъответствие да се дължи на допусната от регистратора неточност.
[ ] Изразите в средни скоби са добавени от мен с цел пояснение и не присъстват в оригиналния текст
? Несигурно/вариативно четене
 |
|
 |
Извадка от нюфус дефтера за колиби Гърците. Източник: Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri, Istanbul |