![]() |
Карта с приблизителните
граници на Драгийска селска община |
Село Драгийци се намира на 11 km по права линия югозападно от град Елена. Разположено е на 580 m надморска височина в тясната долина на река Киселишка, известна още с името Кантарица. Началото ѝ дават няколко потока извиращи в подножията на околните ридове. Реката тече в продължение на около 7 km на североизток, преди да се влее в река Веселина като неин ляв приток. Стръмни възвишения притискат бреговете на Киселишка река. На север надигат снага Колунски чукар, Гурнака, Мечовец и Лома, а на юг – Симов чукар, Голия рът, Станчов рът и Рашина стена. Най-висок от тях е Колунски чукар със своите 910 m над морското равнище.
Драгийци е съставено от три махали: Долно Драгийци, Горно Драгийци и Кремането. Първо е заселена долната махала върху полегатия югозападен склон на рида Мечовец. Наброявала около 40 къщи. Горната махала отстои на километър в югозападна посока, в самото подножие на Колунски чукар. Тази махала е по-малка и по-късно населена. Наброявала около 15 къщи. Най-малката и скорошна махала е Кремането, която се намира още на километър нагоре по дерето, встрани от пътя за село Бадевци. Състояла се само от две къщи.
Освен село Драгийци, по поречието на реката са разположени още пет самостоятелни махали: Шиливери, Пелишени, Кантари и Цвеклювци. Всичките те заедно с махала Мъртвината и близките села Драгановци и Бадевци, са влизали в състава на някогашната Драгийска селска община.
Данни за средищния характер на Драгийци намираме още от 1866 г., когато селото е споменато в една „Сравнителна таблица за броя на ханетата, жителите мъже, размера на обработваемата земя и дворовете”. (1) Документът е резултат от преброяване, осъществено две години след проведената в Османската империя териториално-административна реформа, при която се създава новата административно-териториална единица Дунавски вилает. Срещу графата Драгийци са посочени 185 домакинства и 543 мъже-данъкоплатци, което означава население около 1100 човека. (2) В действителност това са обобщени данни, включващи населението на всички споменати по-горе села и махали, които след Освобождението ще влязат в състава на бъдещата Драгийска селска община.
Княжество България наследява административно-териториалното деление на Османската империя. В следващите няколко години то ще се запази почти непроменено, като санджаците и каазите са преименувани съответно на губернии и окръзи, а вилаетите са премахнати като несъразмерно големи спрямо територията на Княжеството.
С Указ № 537 от 28 юли 1882 г. на княз Александър I Батенберг е обнародван Закон за административното деление на територията на Княжеството, с който се премахват губерниите и страната е разделена на 14 окръжия и 56 околии. (3) С Указ № 182 от 12.03.1883 г. е утвърден „Списък на градските и селските общини в Княжеството”. Съгласно този списък към Търновско окръжие Еленска околия се създава Драгийска селска община със състав: село Драгийци и махалите Шиливери, Пелишени, Кантари, Цвеклювци, Драгановци, Градювци, Ребрювци и Бадевци. (4)
През 1891 г. Ребрювци и Градювци се преместват към Шилковска община, последвани през 1920 г. от Бадевци. Краткият период на относително стабилна демографска картина завършва окончателно през 40-те години на XX век, когато Драгийска община вече не съществува, а топящите се с интензивни темпове съставни населени места са прехвърлени към Тодювска община. По времето на социализма миграциите достигат опустошителни размери и само за три десетилетия долината на Киселишка река се обезлюдява напълно.
![]() |
Печатът на Драгийска селска община |
Може ли тогава да се каже, че Драгия (р. 1815 г.) е основател на селото Драгийци? То ест може да се датира след 1835 г.?
ОтговорИзтриванеВероятно неговия дядо е основателя на Драгийци, защото през 30-те и 40-те години на XIX век в селото вече са регистрирани 36 домакинства, което доближава пределите на демографския му потенциал.
Изтриване