Тоз, който не е от някъде, той от никъде не е.
Проф. Тончо Жечев
Историята на всеки род е вплетена в селищната история на района, където някога са живели дедите му, а тя от своя страна – в съответната национална история. Няма как да разберем предците си, ако не поставим сътвореното от тях в контекста на историческите събития предопределили тяхната, а и наша съдба. Няма как да разберем себе си, ако с лека ръка загърбим миналото и неговите поуки, защото пренебрегнатото минало означава разпиляно настояще и несигурно бъдеще.
Еленският край се издига и обособява като средище на българщината през епохата на Възраждането, но за миналото му преди това не се знае почти нищо. Задълбочени исторически изследвания за района никога не са правени и в това отношение българската историография за съжаление е „застинала” в годините на издаване на прочутия, но неактуален в някои отношения „Еленски сборник”. Определено може да се каже, че българските историци са длъжници на нашия край.
Не знаем кога точно е заселен днешният град Елена. Вероятно това се случва във века след османското нашествие в българските земи и е резултат от процеса на утвърждаване на новата власт. Съществуват много легенди и предания, в които „бягството на свободолюбиви и непокорни българи, скрили се от поробителя в пазвите на Балкана” е водещ наратив, но как ще се скриеш в район, който след първоначалното му завладяване се превръща в стратегически важен за налагането и утвърждаването на османската власт на Балканите? Очевидно е, че последвалото интензивно овладяване на това планинско пространство няма как да бъде обяснено задоволително с епизодични бягства и игра на криеница с властта. Както ще видим в следващите публикации, предпоставките за възходящото демографско и икономическо развитие на Еленския край трябва да се търсят в целенасочено провежданата политика, която му отрежда специален статут в рамките на Османската империя – първоначално дербенджийски, а впоследствие хасов и вакъфски. Останалото се дължи на хората населявали този край, отдали му пословичните за балканджиите прагматичност, предприемчивост и трудолюбие.
![]() |
Изглед към Еленската котловина |
Няма коментари:
Публикуване на коментар