вторник, 25 март 2025 г.

Османските документи в подкрепа на родовата памет

С помощта на следните видове документи от колекциите на османския архив в Истанбул и Централния държавен архив в София, в поредица от публикации ще се опитаме да хвърлим повече светлина върху генеалогията, демографията и социално-икономическото развитие на селата и махалите от бившата Драгийска селска община през втората четвърт на XIX век.

1. Регистър на населението (нюфус дефтер)

Нюфус дефтер

Регистри от този тип са съставени след преброяването в Османската империя, проведено през 1831 година. В тях е описано населението от мъжки пол, включително непълнолетните синове като потенциални данъкоплатци и войници. Целта е дългосрочно планиране на приходите от данъци и войнския ресурс на армията. В нюфусите има информация за родствени връзки по права линия (баща-син-внук), по съребрена (братя, близнаци), но се срещат също сродявания (зетьове, шуреи) и дори по-заплетени ситуации (доведени синове, храненици и др.). Отбелязани са личното и бащиното име на лицето, възраст, занятие (земеделец, търговец и т. нат.), отличителни физически белези (ръст, цвят на очи, мустаци, брада), данъчен статус (джизие категория, освободен), жизнен статус (починал), а понякога социален статус (първенец на махалата, стар, пришелец, сирак, беден) и здравен статус (болен, немощен, кьорав, сакат и др.). В някои документи е отбелязан и номерът на домакинството, към което принадлежи регистрираното лице.

2. Регистър за данъците върху доходите на населението (теметтуат дефтер)

Теметтуат дефтер

От този вид регистри са оцелели повече от 17 хиляди единици, създадени за един кратък период между 1844 и 1845 година. В тях поименно са отбелязани всички данъчно задължени лица, заедно с приходите им от недвижимо имущество, животни, земеделска продукция, занаятчийска, търговска и друг вид предприемаческа дейност, която подлежи на облагане с данък върху дохода. Описани са и други видове налози като например данък върху производството на спиртни напитки, пчелен мед и др. За данъкоплатците немюсюлмани е отбелязана тяхната джизие категория, съгласно имущественото им състояние. Информацията е структурирана по домакинства (ханета), които са номерирани. Начело на всяко от тях е записано личното и бащино име на главата на домакинството. Когато в едно домакинство живеят и други данъчно задължени лица, техните имена, занятия и доходи също са добавени. Теметтуатите съдържат информация за родови връзки по права линия, а често и по съребрена такава. По-рядко се срещат данни за сродявания. В края на раздела за всяко населено място е направна рекапитулация на общите приходи и дължимите данъци. На последната си страница всеки теметтуат дефтер завършва със заверка от местите първенци, които вземат активно участие в съставянето на този вид документи.

3. Проверочен регистър на населението (йоклама дефтер)

Йоклама дефтер

Проверочни регистри са съставяни за различни данъчни и счетоводни цели. В нашето изследване ще използваме само тези от тях, които отразяват демографските промени на населението като умирания, раждания и миграции, настъпили между две последователни преброявания. Тази информация се използва за краткосрочно оперативно планиране на приходната част на бюджета. С помощта на тези документи османската администрация следи по-стриктно възрастта на непълнолетните деца от мъжки пол до момента, в който навършат пълнолетие, за да бъдат обложени с данък. Йоклама дефтерите за населението се различават съществено един от друг по структурирането и обема на съдържаната информация. Те могат да бъдат съставени на основата на последно издадения нюфус дефтер, в който данните се актуализират чрез зачерквания и добавяния или представляват изцяло нов документ, който съдържа само настъпилите промени. Подобно на нюфусите, йоклама дефтерите също са поименни и обикновено съдържат подобни атрибути. Предвид че целта на тяхното съставяне е да „хванат” краткосрочните демографски промени, конкретното събитие е регистрирано с висока хронологична точност – година, месец, а понякога и ден. Това е рядък шанс за изследователя-генеалог да узнае точната дата на раждане на определена личност!

4. Удостоверение за владеене на вакъфски имот (вакъф темессюк)

Вакъф темессюк

Издава се от Управлението на имперските вакъфи в Истанбул. Съдържа името на титуляра, населеното място, обстоятелствата на придобиване на имота, както и неговото местонахождение, площ и граници. Когато имотът е придобит по наследство, са изброени имената на наследниците и родовата им връзка с титуляра. Този вид документи са много полезни от генеалогична гледна точка, защото еднозначно определят родови връзки, обикновено в рамките на три поколения. Тъй като много от тях са издавани през 70-те години на XIX век, могат да се използват в ролята на „свързващо звено” между османските и българските църковни и граждански регистри.

5. Разписка за платен данък върху недвижима собственост (арази тезкереси)

Арази тезкереси

Издава се след плащане на дължимите данъци върху недвижимо имущество за определен финансов период. Освен фискална информация, документът съдържа името на данъкоплатеца и населеното място.

***

Накрая искам да изкажа своята искрена благодарност на доц. Стефан Андреев за неговата категорична ангажираност в едно по-дългосрочно сътрудничество при превода от османотурски на някои документи и за ценните съвети, които получих при първата ми среща с османотурския език. Безкрайно съм задължен на г-жа Денис Хакарар за изключително навременната и напълно безвъзмездна помощ при доставката от Истанбул до България на един документ в почти невъзможен за пътуване момент, когато границите в цяла Европа бяха затворени поради вихрещата се ковид-епидемия. И не на последно място искам да благодаря на доц. Дамян Борисов, който преди вече доста години също безвъзмездно идентифицира ойконима Драгийци в няколко дузини непреведени османски документи – дейност, която при тогавашните ми познания по османотурски сигурно би ми отнела векове.

Няма коментари:

Публикуване на коментар