С помощта на наличните османски документи ще се опитаме да надзърнем в демографията, генеалогията и стопанския живот на Драгийска община през 30-те и 40-те години на XIX век. Ще се движим по план, предопределен от структурата на нашия основен източник, а именно, регистъра за данъците върху доходите на населението (теметтуат дефтер) на село Елена и принадлежащите ѝ махали, издаден през 1845 година. Понеже в този документ присъстват само мъже реализирали доход, част от липсващата генеалогична информация ще набавим от допълнителни източници като регистри на населението (нюфус и йоклама дефтери) и други единични документи, когато това е възможно. В предложените родови схеми данъкоплатците присъстващи в теметтуата са заградени с двойна линия, а имената на главите на домакинства са написани с главни букви. Посочените години на раждане трябва да се считат за приблизителни, защото точността на датировката и данните за възраст в използваните нюфуси и йоклама дефтери са проблематични. Изключение правят няколко случая на новородени деца, регистрирани с точната си година на раждане. Годините с добавен символ „?” не съответстват на приетия от мен минимален (18 години) или максимален (55 години) период между две поколения. Подобни несъответствия могат да се дължат на регистраторска грешка или осиновяване.
И така, предстои ни дълго и интересно пътуване. Ще обходим всички домакинства по реда на тяхното записване в теметтуат дефтера. Ще „влезем” във всяка къща, за да се „запознаем” с главата на домакинството, който ще ни разведе из своето лично стопанство. Ще го разпитаме за вида и големината на обработваната земя, колко и какви домашни животни отглежда, има ли професия? За всеки случай ще надникнем в хамбара със зърно и в обора с животни, защото нашият домакин ще бъде твърде лаконичен в отговорите и вероятно ще ни спести част от реалността. Все пак ние го посещаваме в ролята на бирници, а както знаем, хората не обичат да плащат данъци. ;)
***
Махала Дирагиелер [Драгийци], спадаща към споменатото село [Елена]
Домакинство 1
Глава на домакинството е ВАСИЛ, син на НИКОЛА – немюсюлманин, земеделец, нисша джизие категория. Васил е декларирал доходи от рязане на дървен материал [1]. Към домакинството са регистрирани и двамата му пълнолетни синове: СТАНЮ – средна джизие категория с доходи от жътварство [2], и НИКОЛА – средна джизие категория с доходи от слугинство [3].
Домакинството обработва 13 дьонюма ниви, засяти с пшеница, ръж и овес. Притежава също 1 дьонюм лозе, 1 дьонюм гора и дял от воденица. Част от гроздето влага в производството на спиртни напитки. Отглежда 50 овце, 12 агнета, 6 свине и чифт впрегатни волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 1258 куруша и 35 пари.
Васил е висок на ръст, с руси мустаци. В предишни регистрации е бил средна джизие категория, а двамата му сина – нисша.
Домакинство 2
Глава на домакинството е НИКОЛА, син на ДИМИТЪР – немюсюлманин, земеделец, средна джизие категория. Никола е декларирал доходи от кожухарство [4].
Домакинството обработва 5 дьонюма ниви, засяти с пшеница, ръж и овес. Притежава също 1 дьонюм гора и 1 черничево дърво, което предполага доход от бубарство. Отглежда 17 овце, 11 агнета, 6 свине и чифт впрегатни волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 359 куруша и 30 пари.
Никола е висок на ръст, с руси мустаци. Има непълнолетен син СТОЯН.
Домакинство 3
Глава на домакинството е СТОЯН, син на ДИМИТЪР – немюсюлманин, земеделец, средна джизие категория. В същото домакинство е регистриран и по-малкият му брат СТАНЮ, също средна джизие каегория. Стоян и Станю са декларирали доходи от дъскарство [5].
Домакинството обработва 9 дьонюма ниви, засяти с пшеница, ръж и овес. Притежава също 1 дьонюм гора. Отглежда 35 овце, 15 агнета и чифт впрегатни волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 667 куруша и 35 пари.
Стоян е висок на ръст, с наболи мустаци. Има двама непълнолетни сина СТАЙКО и ЙОРДАН, вероятно близнаци. Брат му Станю е с пълни бузи.
Стоян, Станю и Никола (виж дом. 2) са братя. В предишен регистър е записан техният 60-годишен баща ДИМИТЪР, син на НИКОЛА, с висок ръст и руси мустаци, висша джизие категория. Дядо Димитър е в напреднала възраст, но изглежда все още „държи фронта”, защото е регистриран като отговорник на махалата [6]. Не присъства в теметтуата, защото към годината на издаването му е на около 80 години и освободен от данъци или е починал.
Домакинство 4
Глава на домакинството е КОСТАДИН, син на МИЛКО – немюсюлманин, земеделец, средна джизие категория. Костадин е декларирал доходи от дъскарство. Към домакинството са регистрирани и двамата му пълнолетни синове: СТОЯН – средна джизие категория с доходи от жътварство, и ПЕЮ – средна джизие категория с доходи от слугинство.
Домакинството обработва 6 дьонюма ниви, засяти с пшеница, ръж и овес. Притежава също 2 дьонюма гори и 2 черници за изхранване на копринени буби. Отглежда 27 овце, 11 агнета, 3 свине, 1 кон и чифт впрегатни волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 1099 куруша и 35 пари.
Костадин е висок на ръст, с руси мустаци. Синът му Стоян е със среден ръст и наболи мустаци, а Пейо е с пълни бузи.
Съгласно информацията в предишни регистри, Костадин е имал трети пълнолетен син НИКОЛА, както и вероятен брат СТАНЮ, син на МИЛКО. Нито един от тях не присъства в теметтуата.
Домакинство 5
Глава на домакинството е КОЮ, син на ДРАГАН – немюсюлманин, земеделец, нисша джизие категория. Койо е декларирал доходи от овчарство [7]. Към домакинството са регистрирани и двамата му пълнолетни синове: ДОБРИ – нисша джизие категория с доходи от жътварство, и РАЙКО – нисша джизие категория с доходи от слугинство.
Домакинството обработва 10 дьонюма ниви, засяти с пшеница, ръж и овес. Притежава също 2 дьонюма гори и дял от воденица. Отглежда 35 овце, 10 агнета, 5 свине, 1 крава и чифт впрегатни волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 955 куруша и 15 пари.
Кою е с висок ръст и черни мустаци.
Домакинство 6
Глава на домакинството е КОЮ, син на ГЕНО – немюсюлманин, земеделец, освободен от джизие поради старост. Към момента на издаване на регистъра е около 70 годишен. В останалите османски документи този данъкоплатец е регистриран като син на ГИНО, но е възможно бащиното му име да се разчете и като КИНО. В землището на Драгийци обаче е запазен топоним Геновски дол, а в следосвобожденските документи това име се среща само под формата на бащиното и фамилно Генов/Генова.
Към домакинството са регистрирани трима от пълнолетните му синове: НЕДЮ – средна джизие категория с доходи от рязане на дървен материал, РАД – средна джизие категория с доходи от дъскарство и ДИМИТЪР – средна джизие категория с доходи от жътварство. Тук османският регистратор вероятно е допуснал грешка, защото в останалите регистри синът РАД е записан като ДРАНЕ, което може да се счита за кратка форма на Драган.
Домакинството обработва 9 дьонюма ниви засяти с пшеница, ръж, овес и царевица. Притежава също 2 дьонюма гори и 1 черничево дърво, с което изхранва копринени буби. Отглежда 12 овце, 2 агнета, 2 свине и чифт впрегатни волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 868 куруша и 30 пари.
Кою е със среден ръст и кестеняви мустаци. В предишни регистрации е бил средна джизие категория и е изкарвал прехраната си като копач с мотика [8]. Освен регистрираните в теметтуата синове, Кою е имал още трима пълнолетни сина: ГИНО и ПЕТЪР, които липсват в теметтуата, и отделилият се в самостоятелно домакинство СТОЯН (виж дом. 7).
Домакинство 7
Глава на домакинството е СТОЯН, син на КОЮ – немюсюлманин, земеделец, средна джизие категория. Стоян е декларирал доходи от копаене с мотика.
Домакинството обработва 2 дьонюма ниви засяти с пшеница и овес. Притежава също 0.5 дьонюма гора и отглежда 1 свиня.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 322 куруша и 5 пари.
Стоян е син на Кою от домакинство 6.
Домакинство 8
Глава на домакинството е НИКОЛА, син на ГАНО – немюсюлманин, земеделец, средна категория. Никола е декларирал доходи от копаене с мотика. В другите регистри присъства като КОЛЮ, син на ГИНО.
Домакинството обработва 2 дьонюма ниви засяти с пшеница и овес. Притежава също 1 дьонюм гора и отглежда 1 свиня.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 256 куруша.
Никола (Колю) е със среден ръст и руси мустаци. Вероятно е брат на Кою от домакинство 6. Имал е 4 пълнолетни сина: ГИНО, ДОБРИ, ХРИСТО и ДИМИТЪР. С първите трима от тях ще се срещнем в домакинство 17, а Димитър липсва в теметтуата. Никола вероятно е брат на Кою от дом. 6.
Домакинство 9
Глава на домакинството е КАЛЧО, син на ПЕТКО – немюсюлманин, земеделец, средна джизие категория. Калчо е декларирал доходи от рязане на дървен материал. Към домакинството са регистрирани двама от пълнолетните му синове: СТОЯН – средна джизие категория с доходи от жътварство и ЙОРДАН – средна джизие категория с доходи от слугинство. Тук отново може би се сблъскваме с грешка от страна на регистратора, защото в другите документи синът ЙОРДАН присъства с името ПЕТКО, т.е. кръстен е на дядо си.
Домакинството обработва 15 дьонюма ниви засяти с пшеница, ръж и овес. Притежава също 6 дьонюма гори, 1 дьонюм лозе и дял от воденица. От гроздето произвежда спиртни напитки. Отглежда 50 овце, 10 агнета, 2 свине и чифт впрегатни волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 1183 куруша.
Калчо е среден на ръст с руси мустаци. Има трети син, малолетния ЙОВАН, роден в периода септември-октомври 1837 година. В по-ранните регистри е записан и бащата на Калчо, 80-годишния ПЕТКО, син на БОЙКО. Дядо Петко е със среден ръст и прошарена брада. Изкарвал е прехраната си като земеделец. Не присъства в теметтуата, защото към годината на издаването му може би вече не е между живите.
Домакинство 10
Глава на домакинството е ЙОВАН, син на ЙОВАН – немюсюлманин, земеделец, средна категория. Йован е декларирал доходи от дъскарство.
Домакинството обработва 8 дьонюма ниви засяти с пшеница, ръж и овес. Притежава също 2 дьонюма гори и дял от воденица. Отглежда 7 овце, 2 агнета, 1 свиня и чифт впрегатни волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 422 куруша и 30 пари.
В предишна регистрация Йован е записан като сирак. Вероятно неговият баща е починал малко преди да бъде роден и по стара българска традиция момчето е кръстено на него за да не се затрие името.

Домакинство 11
В това домакинство са регистрирани тримата братя немюсюмани СТОЯН, СТАНЮ и ПЕТЪР, синове на СТАЙКО. Глава е Стоян – земеделец, средна джизие категория, с доходи от рязане на дървен материал. Средният брат Станю е декларирал доходи от дъскарство, а най-малкият Петър – от жътварство. И двамата по-малки братя са средна джизие категория.
Домакинството обработва 18 дьонюма ниви засяти с пшеница, ръж и овес. Притежава също 3 дьонюма гори, 2 черници за изхранване на копринени буби, 2 1/4 дьонюма лозови насаждения и дял от воденица. Част от гроздето влага в производството на спиртни напитки. Отглежда 50 овце, 15 агнета, 1 крава, 1 свиня и чифт впрегатни волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 1394 куруша и 30 пари.
В предишни регистрации е записан и техният 55-годишен баща СТАЙКО, син на СТОЯН – земеделец, средна джизие категория, със среден ръст и кестеняви мустаци. Не присъства в теметтуата, защото към годината на издаването му е на преклонна възраст или е починал.
Домакинство 12
Глава на домакинството е РАДНЮ, син на КОЮ – немюсюлманин, земеделец, средна джизие категория. Радню е декларирал доходи от рязане на дървен материал. Към домакинството е регистриран и пълнолетният му син ДОЙНО – висша джизие категория с доходи от жътварство.
Домакинството обработва 6 дьонюма ниви засяти с пшеница, овес и ечемик. Притежава също 2 дьонюма гори, 2 1/4 дьонюма лозови насаждения и дял от воденица. Част от гроздето влага в производството на спиртни напитки. Отглежда 25 овце, 6 агнета, 2 свине, 1 кон и чифт впрегатни волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 779 куруша и 30 пари.
Радню е среден на ръст и с кестеняви мустаци. В предишни регистрации синът му Дойно е бил нисша джизие категория.
Домакинство 13
Глава на домакинството е ПЕТЪР, син на НЕДЮ – немюсюлманин, земеделец, средна джизие категория. Петър е декларирал доходи от рязане на дървен материал. Към домакинството е регистриран и неговият чичо ВАЛЧО/ВЕЛЧО – средна джизие категория с доходи от дъскарство.
Домакинството обработва 6 дьонюма ниви засяти с пшеница, ръж и овес. Притежава също 2 дьонюма гори, 1 черница за изхранване на копринени буби и дял от воденица. Отглежда 10 овце, 1 свиня и чифт впрегатни волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 687 куруша и 10 пари.
Петър е внук, а ВАЛЧО/ВЕЛЧО е син на дядо Петко Бойков от домакинство 9.
Домакинство 14
Глава на домакинството е ПЕТКО, син на ПЕТЪР – немюсюлманин, земеделец, висша джизие категория. Петко е декларирал доходи от ковачество. [9]. Към домакинството е регистриран и пълнолетният му син СТАЙКО – средна джизие категория с доходи от жътварство.
Домакинството обработва 4 дьонюма ниви засяти с пшеница и овес. Притежава също 1 дьонюм гори, 3 дьонюма лозе и дял от воденица. Част от гроздето влага в производството на спиртни напитки. Отглежда 40 овце, 12 агнета, 1 крава, 1 теле и чифт впрегатни волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 857 куруша и 10 пари.
Петко е със среден ръст и черни мустаци. В предишни регистрации не е записан негов син, но присъства сиракът СТАЙКО, син на ПЕТКО, роден през 1810 година. Възможно е ковачът Петко да осиновява Стайко и това обстоятелство да е отразено едва в по-късния теметтуат регистър, когато момчето вече е зрял мъж.
Домакинство 15
Глава на домакинството е СТОЯН, син на ДОБРИ – немюсюлманин, земеделец, средна джизие категория. Стоян е декларирал доходи от кожухарство. Към домакинството е регистриран и пълнолетният му син ДРАГАН – средна джизие категория с доходи от жътварство.
Домакинството обработва 5 дьонюма ниви засяти с пшеница, ръж и овес. Притежава също 4 дьонюма гори, 1 дьонюм лозе, 1 черница за изхранване на копринени буби и дял от воденица. Част от гроздето влага в производството на спиртни напитки. Отглежда 15 овце, 5 агнета, 2 свине и чифт впрегатни волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 597 куруша и 10 пари.
Стоян е с висок ръст и черни мустаци.
Домакинство 16
Глава на домакинството е ПЕНЮ, син на ПЕТКО – немюсюлманин, земеделец, средна джизие категория. Пеню е декларирал доходи от кожухарство.
Домакинството обработва 4 дьонюма ниви засяти с пшеница, ръж и овес. Притежава също 1 дьонюм гора. Отглежда 20 овце, 10 агнета, 2 свине, 1 кобила и чифт впрегатни волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 539 куруша и 30 пари.
Пеню е с висок ръст и черни мустаци. В предишни регистри е записан като ПЕНКО и е изкарвал прехраната си като копач. Имал е трима сина: Стоян, Петко и Христо. Нито един от тях не присъства в теметтуата, макар че към датата на издаването му и тримата са навършили пълнолетие. Твърде вероятно е да са напуснали селото, защото името Пеню не е популярно в Драгийци и не се среща в следосвобожденските регистри.
Домакинство 17
В домакинството живеят тримата братя ДОБРИ, ХРИСТО и ГИНО, синове на НИКОЛА (КОЛЮ) от дом. 8. Като глава на домакинството е записан Добри – немюсюлманин, земеделец. Добри е декларирал доходи от рязане на дървен материал, Христо от жътварство, а Гино – от кожухарство. Всички са средна джизие категория.
Домакинството обработва 4 дьонюма ниви засяти с пшеница, ръж и овес. Притежава също 4 дьонюма гори. Отглежда 50 овце, 15 агнета, 2 свине и чифт впрегатни волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 829 куруша и 15 пари.
В това домакинство е настъпила документална бъркотия, която ще се опитаме да поправим, доколкото това е възможно. Като глава е записан немюсюлманина ДИМЧО, син на КОЮ – земеделец, средна джизие категория, с доходи от овчарство. В педишни регистрации обаче същият данъкоплатец е записан веднъж с личното име ТИНЧО, и втори път като ТИЧО. Името Димчо не се среща в Драгийци и вероято е резултат от регистраторска грешка. Може би истинското име на този данъкоплатец е Тинчо, което е кратка умалителна форма на Константин – популярно име в Драгийци както през османския, така и в следосвобожденския период (във версията Костадин).
Към домакинството са регистрирани и "неговите братя” [sic!] СТОЯН и ДОБРИ – средна джизие категория с доходи от жътварство. Всъщност това са синовете му, както категорично е отбелязано в предишните регистри.
Домакинството обработва 5 дьонюма ниви засяти с пшеница, ръж и овес. Притежава също 1 дьонюм гора. Отглежда 10 овце, 1 свиня и чифт впрегатни волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 564 куруша и 15 пари.
Тинчо е с висок ръст и руси мустаци.
Домакинство 19
Глава на домакинството е КОЛЮ, син на СТАЙКО – немюсюлманин, земеделец, средна джизие категория. Колю е декларирал доходи от жътварство.
Домакинството обработва 5 дьонюма ниви засяти с пшеница и овес. Притежава също 1 дьонюм гора. Отглежда 15 овце, 5 агнета, 1 свиня и чифт впрегатни волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 474 куруша и 30 пари.
Не беше намерен жител на селото с такова име в предишни регистрации.
Домакинство 20
Глава на домакинството е НИКОЛА, син на НЕДЮ – немюсюлманин, земеделец, средна джизие категория. Никола е декларирал доходи от рязане на дървен материал.
Домакинството обработва 4 дьонюма ниви засяти с пшеница и ръж. Притежава също 1 дьонюм гора. Отглежда 5 овце и 3 агнета.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 474 куруша и 30 пари.
Никола е с висок ръст и руси мустаци. От предишни регистрации разбираме, че има непълнолетен син ДОБРИ и поне двама братя – Стоян и Златю, които липсват в теметтуата.


Домакинство 21
Глава на домакинството е сакат [10] ПЕТКО – немюсюманин, земеделец, освободен от джизие като нетрудоспособен. Въпреки телесния си недъг, Петко е декларирал 200 куруша доход от копане с мотика.
Домакинството обработва 2 дьонюма ниви засяти с пшеница и овес. Отглежда 6 овце, 1 свиня и 1 кон.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 269 куруша и 10 пари. Стойността е завишена с 24 куруша и 20 пари, което може би се дължи на грешка при крайното сумиране на приходите от земеделие и животновъдство.
В предишни регистрации този данъкоплатец фигурира като ПЕТКО, син на НЕДЮ – висок на ръст, с руси мустаци и запис „болен” над името. Вероятно Петко е брат на Никола, Стоян и Златю от дом. 20, макар това да не е отбелязано изрично. Към подобна хипотеза навеждат редица обстоятелства като съответстващата възраст, еднаквите физически белези, последователното записване в регистъра и разбира се, съвпадащото бащино име.
Домакинство 22
Глава на домакинството е ПЕТКО, син на НЕДЮ – немюсюманин, земеделец, средна джизие категория. Петко е декларирал доходи от кожухарство.
Домакинството обработва 4 дьонюма ниви засяти с пшеница, ръж и овес. Притежава също 2 дьонюма гора и 1 черница за изхранване на копринени буби. Отглежда 12 овце, 3 свине и 1 чифт впрегнати волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 507 куруша и 10 пари.
Името на този данъкоплатец съвпада с името на сакат ПЕТКО от дом. 21. В предишните регистрации обаче няма друг жител на селото с такова име. Възможно е да се сблъскваме с поредната регистраторска грешка и зад името Петко Недю да се крие някой от липсващите в теметтуата братя Стоян или Златю (виж дом. 20).
Домакинство 23
Глава на домакинството е ПЕТКО, син на КОЮ – немюсюманин, земеделец, средна джизие категория. Петко е декларирал доходи от рязане на дървен материал.
Домакинството обработва 4 дьонюма ниви засяти с пшеница и овес. Притежава също дял от воденица и 1 черница за изхранване на копринени буби. Отглежда 10 овце, 5 агнета и 1 свиня.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 451 куруша и 5 пари.
Не беше намерен жител на селото с такова име в предишни регистрации.
Домакинство 24
Глава на домакинството е немюсюлманина КИРЧО, син на НИКОЛА – земеделец, средна джизие категория. Кирчо е декларирал доходи от въглищарство [11]. В предишни регистрации е записан с името КИРО и доходи от копаене с мотика. Към домакинството са записани двама от пълнолетните му синове: ГЕНО – средна джизие категория с доходи от дъскарство и НИКОЛА – нисша джизие категория с доходи от жътварство.
Домакинството обработва 5 дьонюма ниви засяти с пшеница, ръж и овес. Притежава също 2 дьонюма гора и 1 черница, с която изхранва копринени буби. Отглежда 15 овце, 8 агнета, 1 крава, 1 кон и 4 свине.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 769 куруша и 25 пари.
Кирчо е висок на ръст и с руси мустаци. Записаният в теметтуата негов син Никола липсва в предишните регистрации.
Домакинство 25
Глава на домакинството е немюсюлманина ДРАГИЯ, син на ЙОВАН – земеделец, средна джизие категория. Драгия е декларирал доходи от рязане на дървен материал.
Домакинството обработва 5 дьонюма ниви засяти с ръж и овес. Притежава също 2 дьонюма гора. Отглежда 9 овце, 4 агнета, 1 кон, 2 свине и чифт впрегатни волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 577 куруша и 30 пари.
Драгия е с висок ръст и руси мустаци. Има непълнолетен син ДОБРИ и брат, който също се казва ДОБРИ (виж дом. 26).
Домакинство 26
Глава на домакинството е немюсюлманина ДОБРИ, син на ЙОВАН – земеделец, средна джизие категория. Добри е декларирал доходи от рязане на дървен материал.
Домакинството обработва 5 дьонюма ниви засяти с пшеница, ръж и овес. Притежава също 2 дьонюма гора. Отглежда 15 овце, 10 агнета, 2 свине и чифт впрегатни волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 533 куруша и 30 пари. Стойността е занижена с 5 куруша, което може би се дължи на грешка при крайното сумиране на приходите от земеделие и животновъдство.
Добри е с висок ръст и руси мустаци. Брат е на Драгия от дом. 25.
Домакинство 27
В това домакинство са регистрирани братята немюсюлмани СТАНЮ и ДОБРИ, синове на НИКОЛА. Глава на домакинството е Станю – земеделец, с доходи от дъскарство. По-малкият му брат Добри е декларирал доходи от жътварство. И двамата са средна джизие категория.
Домакинството обработва 4 дьонюма ниви засяти с пшеница и овес, притежава дял от воденица и отглежда 6 овце.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 537 куруша и 5 пари.
В предишни регистрации като техен баща е записан 80-годишният НИКОЛА, син на ПЕЙКО (може да се прочете и като ПЕЙНО) – среден на ръст, с руси мустаци. Голямата възрастова разлика между родител и дете може би се дължи на регистраторска грешка. Възможно е обаче Станю и Добри да са осиновени от Никола.
Домакинство 28
Глава на домакинството е немюсюлманина СТОЮ, син на СТАЙКО – копач, средна джизие категория. Стою е декларирал доходи от копане с мотика.
Стопанството на това домакинство е повече от скромно: 4 дьонюма ниви, от които е получен незначителен приход и 2 дойни овце. Не е плащан десятък върху зърнени култури.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 537 куруша и 5 пари.
От предишни регистрации разбираме, че Стою е имал двама по-малки братя ПЕЮ и ЙОВАН, които не присъстват в теметтуата. Като техен баща е записан СТАЙКО, син на ПЕЮ – копач, средна джизие категория, със среден ръст и кестеняви мустаци. Не присъства в теметтуата, защото към годината на издаването му е на пределна възраст или е починал.
Домакинство 29
Глава на домакинството е СТОЯН, син на ГЕОРГИ – земеделец, средна джизие категория. Стоян е декларирал доходи от дъскарство.
Домакинството обработва 3 дьонюма ниви засяти с пшеница и овес. Отглежда 12 овце, 2 агнета, 2 свине и чифт впрегатни волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 391 куруша и 25 пари.
В предишни регистрации Стоян е среден на ръст и към 25-та си година е с наболи мустаци. Има малолетен син ГЕОРГИ, кръстен на дядо си по бащина линия ГЕОРГИ, син на ПЕЮ – среден на ръст, с руси мустаци, средна джизие категория, починал през 1836 г.
Стоян и Стою от предишното дом. 28 са може би първи братовчеди по бащина линия, т.е. техните бащи Георги и Стайко, синове на Пею са братя.
Домакинство 30
В това домакинство живеят братяta ХРИСТО и ЗЛАТЮ, синове на СТОЯН – немюсюлмани, средна джизие категория. Глава на домакинството е големият брат Христо с декларирани доходи от рязане на дървен материал, а по-малкия брат Златю има доходи от жътварство.
Домакинството обработва 7 дьонюма ниви засяти с пшеница, ръж и овес. Притежава също 2 дьонюма гори и 2 1/4 дьонюма лозя. Част от гроздето влага в производството на спиртни напитки. Отглежда 15 овце, 7 агнета, 4 свине и чифт впрегатни волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 816 куруша и 35 пари.
В предишни регистрации е записан и техният баща СТОЯН, син на НИКОЛА – висок на ръст, с руси мустаци, средна джизие категория. Не присъства в теметтуата, защото към годината на издаването му е на пределна възраст или е починал.

Домакинство 31
Глава на домакинството е немюсюлманина НЕДЮ, син на КОЮ – земеделец, средна джизие категория, с декларирани доходи от рязане на дървен материал. В предишни регистрации е записано, че домакинството се състои от КОЮ, син на НЕДЮ и синът му КОЮ, който към годината на издаване на теметтуата е вече зрял мъж. Регистраторска грешка вероятно е причината и за това несъответствие.
Домакинството обработва 3 дьонюма ниви засяти с пшеница, ечемик и овес. Притежава също 2 черници, с които изхранва копринени буби. Отглежда 12 овце, 6 агнета, 1 свиня и чифт впрегнати волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 518 куруша и 15 пари.
Домакинство 32
Глава на домакинството е ГЕОРГИ, син на ТОДОР – земеделец, средна джизие категория. Георги е декларирал доходи от рязане на дървен материал. Към домакинството е регистриран „неговия брат ГЕОРГИ” [sic!]. Очевидната грешка в този случай можем да коригираме благодарение на предходните регистри, според които в селото е живял 40-годишният ТОДОР, син на ГЕОРГИ, със среден ръст и черни мустаци. Тодор е имал двама сина СТОЯН и ГЕОРГИ, които към годината на издаване на теметтуата вече са зрели мъже. Тази допълнителна информация ни дава увереност да заключим, че точно те са братята регистрирани в това домакинство.
Домакинството обработва 4 дьонюма ниви засяти с пшеница и овес. Притежава дял от воденица. Отглежда 15 овце, 6 агнета, 3 свине и чифт впрегнати волове.
Очакваните общи приходи на са в размер на 731 куруша и 30 пари.
Домакинство 33
Глава на домакинството е немюсюлманина СТАЙКО, син на ЙОВАН – земеделец, средна джизие категория. Стайко е декларирал доходи от дъскарство. Към домакинството са регистрирани и тримата му пълнолетни синове средна джизие категория: ЙОВАН с доходи от жътварство, НИКОЛА също с доходи от жътварство и ЗЛАТЮ с доходи от овчарство.
Домакинството обработва 7 дьонюма ниви засяти с пшеница, ръж и овес. Отглежда 15 овце, 6 агнета, 1 крава, 2 свине и чифт впрегнати волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 897 куруша и 35 пари.
Стайко е с висок ръст и черни мустаци. Синът му Йован не беше открит в предишни регистрации.
Домакинство 34
Глава на домакинството е ЙОВАН, син на СТЕФАН – земеделец, висша джизие категория. Йован е декларирал доходи от дъскарство. Към домакинството са регистрирани и двамата му пълнолетни синове СТЕФАН и МАРИН. Те са средна джизие категория и имат доходи от жътварство. В предишните регистрации синът Марин е записан като РАДНЮ.
Домакинството обработва 13 дьонюма ниви засяти с пшеница, ръж, овес и ечемик. Притежава също 3 дьонюма гори, 3 дьонюма лозя, 10 пчелни кошера и дял от воденица. Част от гроздето влага в производството на спиртни напитки. Отглежда 72 овце, 20 агнета, 1 малаче и 1 чифт впрегнати волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 1530 куруша и 10 пари.
В предходните регистри е записан и бащата на Йован, 80-годишният СТЕФАН, син на СТОЯН – земеделец, средна джизие категория, висок на ръст, с прошарена брада.
Домакинство 35
Глава на домакинството е ПЕЮ, син на ГЕОРГИ – земеделец, освободен от джизие поради нетрудоспособност (към момента на издаване на теметтуата е около 75-годишен). Въпреки това дядо Пею е декларирал немалко доходи от дъскарство. Към домакинството е регистриран синът му СТАНЮ, който е средна джизие категория и има доходи от жътварство.
Обработват 2 дьонюма ниви засяти с пшеница, ръж и овес. Притежават също 2 дьонюма гори, 2 черници за изхранване на копринени буби и дял от воденица. Отглеждат 10 овце, 3 свине и чифт впрегнати волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 805 куруша и 30 пари.
Пею е с висок ръст и прошарени мустаци.
Домакинство 36
Глава на последното домакинство в теметтуат регистъра е немюсюлманина ЗЛАТЮ, син на ГЕНО – земеделец, нисша джизие категория. Златю е декларирал доходи от дъскарство. В предишните документи този данъкоплатец е записан като син на ГИНО, но е възможно бащиното му име да се разчете и като КИНО. Към домакинството са регистрирани двамата му пълнолетни синове ПЕТКО и НЕШО, които са средна джизие категория с доходи от жътварство. В предишни регистрации Златю е бил средна категория, а синът му Петко – нисша.
Домакинството обработва 9 дьонюма ниви засяти с пшеница, ръж и овес. Притежава също 3 дьонюма гори, 3 дьонюма лозя и 4 черници, с които изхранва копринени буби. Част от гроздето влага в производството на спиртни напитки. Отглежда 30 овце, 12 агнета, 2 кобили, 4 свине и чифт впрегнати волове.
Очакваните общи приходи на домакинството са в размер на 1181 куруша.
Златю е с висок ръст и руси мустаци. Има трети син ДОБРИ, който липсва в теметтуата, защото към годината на издаването му все още е непълнолетен.
Липсващите домакинства
Няколко домакинства записани в предходните регистри, не присъстват в регистъра на доходите на населението. На този етап не бяха открити безспорни техни потомци в следосвобожденските документи за Драгийци. Невероятно е толкова много хора да са останали извън регистрация само защото не притежават собственост, от която да реализират доходи или поради смърт. По правдоподобно обяснение за тяхната липса трябва да търсим в протичащите емиграционни процеси.
_________________
1. Бичкиджилък.
2. Орак – сърп, жътва. Също оракчилък.
3. Хизметкарлък.
4. Кюркчилък.
5. Тахтаджилък.
6. Махлебашъ.
7. Чобанлък.
8. Чападжи.
9. Ковачлък. При вписването на занятието регистраторът е използвал българския корен на думата. В предишни документи е употребена турската дума „демирджи”.
10. Чолак – човек с повредена ръка; сакат; еднорък.
11. Кюмюрджилък
Няма коментари:
Публикуване на коментар